2015 Results

 

37 Mile Route

     
Fastest Walker Stoodley Pike Trophy Garry Traviss 7:30
Fastest Runner Thieveley Pike Trophy Ian Symington 5:31
Fastest Lady Walker South Pennines Trophy Carmel Keary 11:56
Fastest Lady Runner Ryburn Trophy Karen Nash 6:43
Fastest Veteran Walker The Wall David Gordon 10:21
Fastest Team of 4 Walkers The Withens Trophy Jonny Akesson 10:05
    Mark Blundell 10:05
    Rachael Bradley 10:05
    Dean Hemmingway 10:05
    Team Time 40:20
Fastest Team of 4 Runners The Oldfield Trophy Richard Ballantine 8:47
    Richard Butter 8:47
    Paul Crabtree 8:47
    John Paul Hopkinson 8:47
    Team Time 35:08

26 Mile Route

     
Fastest Walker The Clayhouse Shield Lee Cattermole & Josh Chilvers (joint winners) 6:37
Fastest Runner Raynet Cup John Allan 4:20
Fastest Lady Walker The Calderdale Shield Elaine Helme 8:34
Fastest Veteran Walker The Heggars Trophy Barry Page 7:13
Fastest Team of 4 Walkers The Bernard Hynes Trophy Paul Chambers 6:59
    Marcus Horner 6:59
    James Webster 6:59
    Simon Webster 6:59
    Team Time 27:56
Fastest Junior Team of 4 Walkers The Teddy Farrar Trophy No team entered  

 

 

Full Results

37 Mile Runners

       

PLACE

NAME

TOWN

TIME

1 Ian Symington Hebden Bridge 05.31
2 Edward Davies Guiseley 05.43
3 Mark O'Connor Hebden Bridge 05.50
4 Stewart Bellamy Llanidloes 05.53
5 Steven Radcliffe Halifax 05.58
6 Barney Nikolich Newcastle-Upon-Tyne 06.38
6 Allan McKeown Lytham St Annes 06.38
6 Michael Sellers Stockport 06.38
9 Chris Davies Oldham 06.43
9 Karen Nash (F) Preston 06.43
11 Dave Orbinson Rugby 06.55
11 Andy Robinson Northwich 06.55
13 Carmine De Grandis Aldborough 07.01
14 Ian Cooke Pontefract 07.02
14 John Thompson Chorley 07.02
16 Bill Johnson Hebden Bridge 07.11
16 John Minta Todmorden 07.11
18 Andy Gibbons Warrington 07.20
18 Carol Morgan (F) Harrogate 07.20
18 Simon Webb Stafford 07.20
21 Andrew Chester Sheffield 07.25
22 Roy Gardner Saddleworth 07.30
22 Ozzy Kershaw Saddleworth 07.30
24 Andrew Armstrong Clitheroe 07.39
25 Kevin Smith Blackburn 07.50
26 Craig Stansfield Rossendale 07.53
27 Nick Ham Stockport 07.59
28 Stefan Bramwell Stockport 08.05
28 Barnaby Crawshaw High Peak 08.05
28 Jerome McAllister Brackley 08.05
28 Elise Milnes (F) Hebden Bridge 08.05
28 Linda Murgatroyd (F) Stainland 08.05
28 Adam Neale Cheadle 08.05
28 Helen Pickford (F) Sheffield 08.05
35 Andrew Ellwood Skipton 08.07
35 Jess Palmer Haworth 08.07
35 David Wilson Lancaster 08.07
38 Mick Cottam Preston 08.17
38 Steve Spence Burnley 08.17
40 Steven Foster Ripponden 08.38
40 Sally Howarth (F) Manchester 08.38
40 Rachael Sharples (F) Keighley 08.38
43 Richard Ballantine (T) Haworth 08.47
43 Richard Butter (T) Keighley 08.47
43 Paul Crabtree (T) Bradford 08.47
43 John Paul Hopkinson (T) Haworth 08.47
43 David Reynolds Ormskirk 08.47
43 Ian Sanderson Leeds 08.47
43 Wally Coppelov (T) Ormskirk 08.47
43 Stephen Huyton (T) Ormskirk 08.47
43 David Ralphs (T) Ormskirk 08.47
43 Kayleigh Ralphs (T) (F) Ormskirk 08.47
53 Amy Green (F) Bradford 08.53
53 Beverley Holmes (F) Todmorden 08.53
53 David McKechnie Bradford 08.53
53 Lisa Parkinson (F) Rossendale 08.53
53 Andrea Taylor (F) Ickenham 08.53
53 Ian France Preston 08.53
59 Alison Brind (F) Stone 08.54
60 Janet Hill (F) Chelmsford 09.12
61 Kerrie Bretherton (F) Colne 09.13
61 Mike Dobson Burnley 09.13
61 Jennifer Garside (F) Colne 09.13
61 Jim Garside Colne 09.13
61 James Williamson Burnley 09.13
66 Jonathan Daniels Heptonstall 09.31
66 Edwin Sherstone Southport 09.31
68 Robert Nash Preston 09.56
69 Richard Horner Rugby 10.11
70 Jenny Wyles (F) Chorley 10.15
70 Ken Wyles Chorley 10.15
72 Alan Pepper Blackburn 10.38
72 Garry Vernon Kendal 10.38
74 Richard Rothery Bradford 10.41
75 Richard Scroop Wolverhampton 10.54
       

Retirements

Debbie Bevitt (F) Darwen  
  Monica Boland (F) Ashton-Under-Lyne  
  Anil Bose Lydiate  
  Chris Cash Oswaldtwistle  
  Emma Coverley (F) Nottingham  
  Saira Is-Haq (F) Garstang  
  Steven Jones Leicester  
  Graham Lund Garstang  
  Adrienne Olszewska (F) Burnley  
  Chris Wilcocks Ripponden  
  Jane Woodburn (F) Mawdesley  
       
(T) Team Entries      
(F) Female Entries      

 

37 Mile Walkers

       

PLACE

NAME

TOWN

TIME

1 Garry Traviss Greetland 07.30
2 Bernard Corfe Stockport 09.06
3 Andrew Cartwright Halifax 09.41
4 Jonny Akesson (T) Hipperholme 10.05
4 Mark Blundell (T) Elland 10.05
4 Rachael Bradley (T) (F) Holywell Green 10.05
4 Dean Hemmingway (T) Holywell Green 10.05
8 Martin Convery (T) Leeds 10.21
8 Geoff Holbert (T) Bolton 10.21
8 Rob Lowe (T) Bolton 10.21
8 Bill Pritchard (T) Bolton 10.21
8 David Gordon (VW) Oldham 10.21
8 Philip Gwilliam Salford 10.21
8 Keith Rodely Bolton 10.21
15 Noel O'Connor Huddersfield 11.54
15 Paul Sharrock Thurstonland 11.54
15 Tom Wilson Huddersfield 11.54
18 Carmel Keary (F) York 11.56
18 Peter Beddows (VW) Dewsbury 11.56
20 Gordon Teal (VW) Leeds 11.56
20 Alan Gray Bury 11.57
20 John Ormerod Blackburn 11.57
20 Stephen White Sheffield 11.57
24 Bill McDonnell Wirral 12.15
25 Richard I Smith Keighley 12.16
26 Dave Sheppard (VW) Manchester 13.05
27 Adrian Gosling Bingley 13.06
27 Andrew Griffin Rochdale 13.06
27 Wayne Benn (T) Skipton 13.06
27 George Coney (T) Skipton 13.06
27 Howard Coney (T) Halifax 13.06
27 David Hoole (T) Skipton 13.06
       

Retirements

Tim Storey Bolton  
       
(T) Team Entries      
(F) Female Entries      
(VW) Veteran Walkers      
 

26 Mile Runners

PLACE

NAME

TOWN

TIME

1 John Allan Greetland 04.20
2 Martin Davies Sowerby Bridge 04.21
3 Andrew Walker Luddendenfoot 04.31
4 Peter Stobbs Colne 04.35
5 Ben Wittenberg Liverpool 05.23
6 Darren Graham Midgley 05.29
6 John Taylor Stafford 05.29
8 Alan Davies Midgley 05.31
9 Mick Bull Littleborough 05.36
10 Jill Davies (F) Oldham 05.58
11 Tonya Hayes (F) Oldham 06.07
11 Julie O'Regan (F) Ashton-under-Lyne 06.07
13 Mike Entwistle Warrington 06.12
13 Tracy Entwistle (F) Warrington 06.12
15 Adrian Martin Battersby Junction 06.15
16 Nicholas Cooper Derby 06.18
16 Wayne Stevenson Derby 06.18
18 Ken McNair Ottawa 06.19
19 Martin Bonfield Altrincham 06.22
20 Neil Barrett Keighley 06.26
21 Mike Garrett Northampton 06.30
21 Matthew Johnson Wokingham 06.30
23 Mark Roe Ilkley 06.33
24 Tracy Wilcocks (F) Ripponden 06.56
24 Andrea Wragg (F) Barkisland 06.56
26 Janet Tolley (F) Rastrick 06.57
27 Carla Murphy (F) Wakefield 06.58
28 Richard Booth Olney 07.05
28 Matthew Wilson Oldham 07.05
30 Reg Czudek Todmorden 07.34

Retirements

Peter Webb Oldham  
       
(F) Female Entries      
 

26 Mile Walkers

PLACE

NAME

TOWN

TIME

1 Lee Cattermole Halifax 06.37
1 Josh Chilvers Norland 06.37
3 Colin Ardron Macclesfield 06.52
4 Paul Chambers (T) Halifax 06.59
4 Marcus Horner (T) Norland 06.59
4 James Webster (T) Sowerby Bridge 06.59
4 Simon Webster (T) Halifax 06.59
8 Barry Page (VW) Sleaford 07.13
9 Andy Dalton Ormskirk 07.20
9 Paul Whitworth Sowerby Bridge 07.20
11 Gareth Baigent Leeds 07.24
12 Peter Godfrey Mill Bank 07.41
13 Brian Benner Huddersfield 07.58
14 Peter Garside Sowerby Bridge 08.05
14 Philip Wills Burnley 08.05
16 Gunter Prescott (VW) Oxenhope 08.16
16 Jackie Prescott (VW) (F) Oxenhope 08.16
18 James Fairfield Ashton-Under-Lyne 08.34
18 Elaine Helme (F) Ashton-Under-Lyne 08.34
20 Ian R Smith (VW) Selby 08.39
21 Amanda Burton (F) Ripponden 08.51
21 Alison Firth (F) Hubberton 08.51
23 Samuel Ackroyd Halifax 08.52
23 Keith Finnett Stainland 08.52
23 Simon Sturdee Barkisland 08.52
23 Mike Wharton Sale 08.52
27 Stephen Shepherd Ripponden 08.54
27 Susan Shepherd (F) Ripponden 08.54
29 Andrew Boocock Ripponden 08.57
29 Nick Crabb Ripponden 08.57
29 Liam McGar Chorley 08.57
29 Sophie Wilkinson (F) Preston 08.57
34 Steven Richardson Halifax 09.05
34 Andrew Richmond Sheffield 09.05
36 Phil Born (T) Halifax 09.20
36 Mike Fountain (T) Guisborough 09.20
36 Glenn Hinch (T) Mirfield 09.20
36 Richard Stansfield (T) Halifax 09.20
40 Peter Davies Halifax 09.28
41 Andrew Scholes Grantham 09.39
41 Crawford Scholes Macclesfield 09.39
41 Victoria Scholes (F) Macclesfield 09.39
44 Mike Crowley Stevenage 09.42
44 Sharon Crowley (F) Stevenage 09.42
44 Keith Looker (T) Halifax 09.42
44 S Pilling (T) Halifax 09.42
44 R Taylor (T) Halifax 09.42
44 C Ward (T) Halifax 09.42
44 Alan Whittel Halifax 09.42
51 Laurie Gregg Sowerby Bridge 10.22
51 Martha Gregg (F) Luddenden 10.22
51 Niamh Gregg (F) Sowerby Bridge 10.22
54 Nikhil Goel Dubai 10.35
55 Ann Bruce (F) Falkirk 12.42
55 Yvette Watson (F) Falkirk 12.42
       

Retirements

Nick Castle Huddersfield  
  David Gearing Halifax  
  Julie Gearing Halifax  
  Alison Osbourne Huddersfield  
       
(T) Team Entries      
(F) Female Entries      
(VW) Veteran Walkers      
Total Entries - 210

 

 

The

Calderdale

Hike
Stoodley Pike

Organised by:
24th St Paul's Scout Group
Sowerby Bridge